Przejdź do treści

Odważne stylizacje ślubne: punkrockowa Panna Młoda – Warszawa

suknia śłubna makijaż i fryzura dla punkrockowej panny młodej

PUNKROCKOWA PANNA MŁODA – stylizacja ślubna dla odważnych

Pierwotnych źródeł punk rocka należy szukać jeszcze w latach 60-tych. Zapoczątkował on bunt przeciwko istniejącemu porządkowi społecznemu. Słowo „punk”, oznacza w języku angielskim m.in. coś zgniłego, bezwartościowego. W kontekście muzyki rockowej było używane na określenie amatorskich zespołów, przedstawicieli tzw. rocka garażowego, stanowiącego alternatywę dla muzycznej komercji.

Punk miał stanowić swoistą kontrkulturę, której założeniem był brak jakiejkolwiek ideologii. Jednak, jak to na ogół bywa, w miarę upływu czasu przekształcił się w ruch społeczno – polityczny wymierzony przeciwko instytucjom, które (jak uważali członkowie ruchu) ograniczają wolność i niezależność człowieka, takim jak rząd i jego aparat przymusu – policja i wojsko, zorganizowana religia, media, wielkie korporacje itp.

W latach 80 tych ulice wielkich miast zaroiły się od szokująco wyglądających młodych ludzi, ubranych w czarne skóry, ciężkie glany, z masywnymi łańcuchami i agrafkami zamiast biżuterii i kolorowymi „mohowk-ami” na głowach. Strój ten miał symbolizować agresywny bunt, wręcz anarchię. Miał szokować, być atrybutem siły, a nie biernego oporu, jak to było w przypadku hippie`s.

Punk jest wciąż obecny, w muzyce, sztukach plastycznych, dekoratorstwie i wreszcie w modzie, gdzie ma znamienitych propagatorów, jak chociażby Vivienne Westwood czy Jean Paul Gaultier.. Czerpią oni z tego stylu inspiracje i często używają w swoich kolekcjach elementów stroju punk. Jeśli ten styl w modzie jest Ci bliski z powodów ideologicznych, zechcesz dać upust swojej fascynacji, również w dniu Twojego ślubu.

Punkowa inspiracja zakłada bunt przeciwko regułom i konwenansom, cudem więc będzie sam fakt, że w ogóle zdecydujesz się na ślub. Bliscy i znajomi nie powinni więc wymagać od Ciebie, że dasz się wpasować w grzeczną suknię z salonu ślubnego i długi welon.

Biała, lekka, zwiewna sukienka, długa czy krótka, uspokoi mamę, babcię i ciocię, (nie zależy Ci przecież, aby zamiast Mendelssohna, grały Ci do ślubu syreny karetek pogotowia ratunkowego). Przymkną więc może już oko na masywną, łańcuchową biżuterię, glany na nogach i skórzaną kurtkę, zamiast etoli z marabuta. Ważnym atrybutem punka jest fryzura. Żelowe czy cukrowe konstrukcje, intensywne kolory najdobitniej zaświadczą o Twoim stylu, a wyrazisty, czarny makijaż dopełni całości.

suknia śłubna makijaż i fryzura dla punkrockowej panny młodejsuknia śłubna makijaż i fryzura dla punkrockowej panny młodejsuknia śłubna makijaż i fryzura dla punkrockowej panny młodej

Może być i tak, że punk jest stylem nie Twoim, ale Twojego narzeczonego. Ty chcesz się do niego dopasować, bo odwrotna sytuacja jest przecież niemożliwa. On nie zetnie naraz swojego kolorowego pióropusza. Jeśli nawet założy garnitur, to przypnie do niego dziesiątki agrafek, a elegancką koszulę zamieni na T-shirt z prowokującym napisem.

W takiej sytuacji Twoja stylizacja nie musi być dosłowna. Możesz do niej luźno nawiązać. Załóż nieformalną sukienkę, krótką, długą lub z asymetrycznym dołem czy dekoltem. Wybierz buty na koturnie, na łańcuszku, zamiast serduszka, zawieś malutką, trupią czaszkę. Jeżeli to za dużo, to po prostu ułóż „irokeza” z mnóstwa loczków i zrób tak modne obecnie, mocniej niż zwykle, przydymione oko.

Na ogół namawiam przyszłe panny młode, aby awangardę zostawiły na dzień powszedni, a do ślubu wybrały klasykę. Jestem jednak bardzo tolerancyjna i uważam, że każdy ma prawo do własnej ekspresji i wyrażanie siebie. Na tym przecież polega wolność i sięga ona granic wolności drugiego człowieka. Dopóki agrafka wpięta w ubranie punka nie dźga mnie ostrzem w zatłoczonym autobusie, dopóty jest dla mnie jedynie atrybutem pewnej subkultury. Bardziej mnie ona ciekawi, niż irytuje czy szokuje. Może jednak ja mam łatwiej, niż Twoja babcia, bo punk powstał wtedy, kiedy byłam młoda, a w radio często leciał The Clash.
Będąc wierna swojemu stylowi, z pewnością zaszokujesz swoich gości. Być może to właśnie jest Twoim celem. Babci czy cioci zawsze możesz wytłumaczyć, że to najnowszy trend mody ślubnej.

Artykuł archiwalny

Autor:  Dorota Dolińska
www.lefroufrou.pl
fot. Anna CiuprykFashion Color / sesja dla abcslubu.pl

Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz